Mefedron zakazany w całej Unii Europejskiej

PAP/Rynek Zdrowia 
03-12-2010 12:38 

Ministrowie ds. sprawiedliwości poparli 3 grudnia propozycję Komisji Europejskiej, by wprowadzić zakaz produkcji i sprzedaży na terenie Unii Europejskiej mefedronu, narkotyku podobnego do ecstasy, używanego w tzw. dopalaczach. 
Dotychczas mefedron był zakazany w 15 krajach UE, w tym w Polsce, ale wciąż dostępny legalnie w 12 pozostałych krajach UE. Wprowadzenie unijnego zakazu oznacza, że za produkcję, przemyt i sprzedaż mefedronu będą groziły kary w całej UE. 
KE w październiku zaproponowała ogólny unijny zakaz mefedronu, tłumacząc, że jest niebezpiecznym narkotykiem, dostępnym w handlu internetowym i na ulicy. W piątek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding wyraziła zadowolenie z szybkiej decyzji ministrów, by zakazać ten niebezpieczny narkotyk.
– Naszym obowiązkiem jest chronienie młodych ludzi przed nowymi niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak mefedron – powiedziała Viviane Reding . 
Mefedron (organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu, stosowany jako stymulant i empatogen), którego efekty zażycia przypominają działanie amfetaminy lub kokainy, jest czwartym najczęściej używanym w UE narkotykiem (po konopiach indyjskich, ecstasy i kokainie) – podało w listopadzie w swym corocznym raporcie Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) w Lizbonie. 
O skali szkodliwości tej substancji świadczy fakt, że na samych Wyspach Brytyjskich odnotowano 37 zgonów, po których mefedron wykryto w organizmie podczas sekcji zwłok, co może świadczyć, że narkotyk przyczynił się do śmierci osób, które go zażyły. Jest dostępny najczęściej w postaci proszku albo kapsułek i tabletek. 
Procedura wprowadzenia unijnego zakazu substancji psychoaktywnej jest wielostopniowa. Najpierw kraje wysyłają ostrzeżenia o pojawieniu się nowego narkotyku na rynku do Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie. Ta instytucja wraz z Europolem zbierają informacje, na podstawie których wydają ocenę ryzyka substancji. 
W przypadku mefedronu stwierdzono, że jest wyłącznie pobudzającą substancją psychoaktywną. Nie ma natomiast żadnej wartości terapeutycznej czy innej. A przy tym jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i prowadzi do uzależnienia. 
Poza Polską, mefedron jest zakazany przepisami krajowymi w Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Niemczech, Rumunii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.