Rzuć Palenie Razem z Nami 2014 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej,

 przypomina, że w dniu 20 listopada 2014r. przypada akcja

„Rzuć Palenie Razem z nami”

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

 Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych – dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się Polaków.
Palenie tytoniu od wielu lat stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych w 2011r. ( Raport Zachowania Zdrowotne Kobiet w Ciąży 2009-2012) pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat.

W populacji mężczyzn odsetek codziennie palących wynosi 39% natomiast w populacji kobiet 23%. Największy odsetek palaczy w Polsce odnotowuje się w przedziale wiekowym 50- 59 lat, jest to 53% mężczyzn i 37% kobiet.

Najczęściej nałogowymi palaczami są mieszkańcy dużych miast, osoby słabo wykształcone z wykształceniem zasadniczym zawodowym, znajdujące się w złej sytuacji materialnej. Niepokojąca jest również utrzymująca się od kilku lat tendencja wzrostu częstości codziennego palenia wśród młodych ludzi w wieku 20- 29 lat.

Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski.

Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 roku palenie tytoniu było

przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce (57 tys. mężczyzn i 12 tys. kobiet),

 z czego ok. 43 tys.( 37 tys. wśród mężczyzn i 6 tys. wśród kobiet) stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35 – 69 lat). Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), zaostrza przebieg wielu schorzeń, np. takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, przyspiesza występowanie zmarszczek. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków („bierne palenie”). Poza konsekwencjami zdrowotnymi,

bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.