Światowy Dzień Rzucania Palenia 21 listopada 2019r.

W związku z obchodami Ogólnopolskiej akcji

Światowy Dzień Rzucania Palenia

przypadającej w dniu 21 listopada 2019r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej,

zaprasza do podjęcia działań związanych z organizacją w/w akcji .

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych – dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach.

Od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się Polaków.
Palenie tytoniu od wielu lat stanowi poważny problem społeczny w Polsce.

Celem akcji jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych, poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej oraz braku poszanowania praw osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego a także zmniejszenie liczby osób palących przy dzieciach i kobietach w ciąży zmniejszenie liczby osób będących biernymi palaczami, eliminowanie zdrowotnych skutków biernego palenia,edukacja osób palących, aby nie palili papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, a także w miejscach nie ujętych w ustawie i z którego

korzystają również osoby niepalące ( np. klatka schodowa, plaża; park, wejścia do budynków, przejścia dla pieszych), zwrócenie uwagi osobom palącym, że palenie w otoczeniu osób nie palących może być odbierane jako brak szacunku oraz brak poszanowania praw osób niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

W/w akcja jest strategicznym elementem realizowanego Ogólnopolskiego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce.

W związku z powyższym zapraszam do podjęcia działań związanych z organizacją kampanii. Zapraszam również do korzystania z filmów edukacyjnych przygotowanych do programu “Bieg po zdrowie” zamieszczonych na youtube i stron internetowych WHO.

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2019​

Nie czekaj i zaplanuj rzucenie palenia już dzisiaj!

Świętuj Światowy Dzień bez Tytoniu!