Wiosna bez PNEUMOKOKÓW

 

WIOSNA BEZ PNEUMOKOKÓW. Zaszczep za darmo przeciw pneumokokom.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło akcję darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci z roczników 2013-2016 mogą bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumoniae. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia przez lekarza do 20 kwietnia 2018 r.!

Kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Jednocześnie informujemy, że dzieci objęte szczepieniami w ramach akcji, powinny być zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką w okresie od 20 marca – 20 kwietnia 2018 r. Akcja trwa do 30 czerwca 2018 r.

Jaka szczepionka?

Szczepienie będzie wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix zgodnie
z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

W całym kraju powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przekazywały szczepionki do przychodni i punktów szczepień. Zainteresowani rodzice i opiekunowie powinni kontaktować się z pediatrami – lekarzami pierwszego kontaktu. Szczepienia obejmą dzieci, które po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r.

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, które najczęściej odpowiadają za poważne zakażenia bakteryjne u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi). Do nich należą: posocznica (sepsa) – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów; zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów, wreszcie inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne).

Rekomendacje na temat akcji

Akcja ,,Wiosna bez pneumokoków” organizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Państwową Inspekcję Sanitarną rekomendowana jest przez Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii, Panią dr n. med. Iwonę Paradowską-Stankiewicz, której list adresowany do rodziców i opiekunów dzieci zamieszczamy poniżej.

Więcej informacji o akcji „Wiosna bez pneumokoków” można przeczytać na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/

https://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/606-pneumokokii

MZ komunikat do rodzicow 9_03_2014 r_ BPIP i GIS
pobierz

 

plakat_PNEUMOKOKI_A4__DRUK
pobierz

 

wsparcie akcji MZ pneumokoki 2018_KK. ds. epidemiologii
Pobierz